Hej mirki i mirabelki, sorry za spam tagami, ale chcę wybadać grunt, czy na mirko byłoby zainteresowanie czymś w rodzaju kursu, okraszonego od czasu do czasu luźniejszymi „felietonami” dotyczącymi #testowanieoprogramowania z użyciem narzędzia Robot Framework, zahaczającego czasem o inne dziedziny szeroko pojętego it, narzędzi, rozwiązań i tak dalej. Mała zajawka poniżej.

Czym jest #robotframework – to framework testowy ogólnego przeznaczenia, a także de facto język programowania oparty o paradygmat keyword-driven testing, co w sumie przekłada się na to, że testy automatyczne wyglądają mniej więcej tak:

otwórz stronkę www.stronka.pl
zaloguj się jako mirek
tabela ranking powinna zawierać mirek
zaloguj się do serwera bazodanowego jako admin
dodaj to tabeli ranking rekord mirabelka
odśwież stronę www.stronka.pl
tabela ranking powinna zawierać mirabelka
zamknij połączenie do serwera
zamknij przeglądarkę

Powyższe to pewne uproszczenie, ale jak widać automatyczny scenariusz testowy czytelny jest nawet dla laika, a jednocześnie potrafi go wykonać komputer

Projekt rozwija się od 2008 roku, co czyni go obecnie bardzo dojrzałym rozwiązaniem, zasadniczo pod spodem działa #python, ale istnieje też implementacja w #java, wspierane systemy operacyjne to #linux, #windows i #macos, a sam framework można rozszerzać praktycznie w każdym współczesnym języku oprogramowania, włączając w to „język” robot framework

Co daje framework? Zunifikowane podejście do testowania różnych aplikacji, pisanych w różnych językach – nieistotne jest, że backend napisano w javie, frontend to w większości asynchroniczny javascript, a apka mobilna jest dostępna na androida i iOSa – wszystkie testy automatyczne wyglądają tak samo, co więcej – odzwierciedlają one logikę aplikacji, pozostając niezależnymi od implementacji, więc jeśli projekt zdecyduje o przejściu z java na c#, to testy pozostają takie same ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale to nie tylko framework testowy – to również narzędzie RPA (robotic process automation) – jesteś księgową, masz inną powtarzalną pracę przed komputerem, przepisujesz cyferki z excela na stronę internetową, albo odwrotnie? To także narzędzie dla Ciebie – wbudowana i rozszerzalna obsługa wielu typów danych i interfejsów pozwala automatyzować zadania, symulując zachowanie człowieka, implementując rozwiązania w czytelnym dla człowieka kodzie.

Moje doświadczenie – tester, potem tester automatyczny ze stażem blisko 10 lat, z czego 4 lata to tylko automaty. Wcześniej pisałem testy w różnorakich frameworkach i językach, obecnie zasadniczo pracuję „jedynie” w robotframeworku.

Jeszcze trochę spamu tagami:
#programowanie #programista15k #programujzwykopem #selenium #rozwojosobisty #naukaprogramowania #informatyka

I ostatecznie tag, pod którym publikowałbym wpisy w razie zainteresowania tematem: #kursrobotframework